To znajomość kilku tuzinów ludzi, ale przede wszystkim poznanie ich – co lubią, czym się zajmują, dlaczego wybrali taki a nie inny zawód, jakie mają problemy i wyzwania (zawodowe czy prywatne), czym się interesują prywatnie, jakie są ich wartości.
Networking nie jest przypadkową wymianą kontaktów. To chęć poznania drugiej osoby, ale też gotowość do opowiedzenia o sobie więcej. Powyższe pytania zastosuj do siebie, aby lepiej dać się poznać.
Kiedy chcesz nawiązać relację z nowo poznaną osobą, np. na LinkedInie, zrób wysiłek i dodaj adnotację z informację, dlaczego zależy Ci na kontakcie.
Kiedy otrzymujesz od kogoś zaproszenie, zamiast odruchowo zaakceptować nową znajomość – wejdź na profil tej osoby, poznaj jej ścieżkę zawodową, przeczytaj post lub artykuł, który napisała. Akceptując zaproszenie od razu nawiąż do czegoś, co przykuło Twoją uwagę.
Jak widzisz, networking nie polega na budowaniu coraz większej liczby kontaktów. Jest pracą, której wartość leży w dobrym poznaniu innych i takim przedstawieniu siebie, aby inny równie dobrze nas poznali.
Chętnie dołączę do Twojej sieci kontaktów, zapraszam na mój profil LinkedInowy. Jestem ekspertką od innowacji – tworzę strategie innowacji, rozwijam procesy i zdolności wdrażania innowacji w firmach oraz buduje kulturę innowacyjności. Od czasu wybuchu pandemii COVID-19, wirtualne znajomości przerodziły się w wartościowe kontakty. Może w przyszłości będziemy mieć okazję do działania!