Zaznacz stronę

Często słyszę pytanie: co to jest networking i do czego jest nam potrzebny networking? To oczywiście pytania z tezą, jednak nie boję się ich postawić. Moje 25-letnie doświadczenie zawodowe zbudowałam właśnie wykorzystując potęgę networkingu. 

Wyniki ogólnopolskiego badania networkingu zrealizowanego przez Booster of Innovation pokazały, że dorosłe osoby nie wiedzą czym jest networking lub mają różne, niekoniecznie prawidłowe z nim skojarzenia. 

Wielu osobom networking kojarzy się z mitycznym stworem nie do pokonania. Dlatego walczę z mitologizacją tego sposobu działania i w tym artykule opisuję dziesięć obszarów networkingu, rozmieniając to monstrum na drobne. Mam nadzieję, że pomogę Ci poskromić ewentualne uprzedzenia i zachęcę do działania.

#1 Poznawanie ludzi

Networking w najprostszym wydaniu kojarzy się z poznawaniem ludzi. Osób, które są związane z nami zawodowo lub prywatnie, często działają też w  ważnych dla nas obszarach. Poznawanie ludzi nie oznacza zbierania tony wizytówek czy łapanie przypadkowych kontaktów na LinkedInie. W networkingu budowanie znajomości odbywa się w usystematyzowanych i zaplanowany sposób.

Co to jest networking?

To znajomość kilku tuzinów ludzi, ale przede wszystkim poznanie ich – co lubią, czym się zajmują, dlaczego wybrali taki a nie inny zawód,  jakie mają problemy i wyzwania (zawodowe czy prywatne), czym się interesują prywatnie, jakie są ich wartości.

Networking nie jest przypadkową wymianą kontaktów. To chęć poznania drugiej osoby, ale też gotowość do opowiedzenia o sobie więcej. Powyższe pytania zastosuj do siebie, aby lepiej dać się poznać.

Kiedy chcesz nawiązać relację z nowo poznaną osobą, np. na LinkedInie, zrób wysiłek i dodaj adnotację z informację, dlaczego zależy Ci na kontakcie. 

Kiedy otrzymujesz od kogoś zaproszenie, zamiast odruchowo zaakceptować nową znajomość – wejdź na profil tej osoby, poznaj jej ścieżkę zawodową, przeczytaj post lub artykuł, który napisała. Akceptując zaproszenie od razu nawiąż do czegoś, co przykuło Twoją uwagę.

Jak widzisz, networking nie polega na budowaniu coraz większej liczby kontaktów. Jest pracą, której wartość leży w dobrym poznaniu innych i takim przedstawieniu siebie, aby inny równie dobrze nas poznali. 

Chętnie dołączę do Twojej sieci kontaktów, zapraszam na mój profil LinkedInowy. Jestem ekspertką od innowacji – tworzę strategie innowacji, rozwijam procesy i zdolności wdrażania innowacji w firmach oraz buduje kulturę innowacyjności. Od czasu wybuchu pandemii COVID-19, wirtualne znajomości przerodziły się w wartościowe kontakty. Może w przyszłości będziemy mieć okazję do działania!

#2 Budowanie relacji

Znasz hipotezę nazywaną sześcioma stopniami oddalenia? To założenie, że liczba stopni znajomości między dwiema dowolnymi osobami nie przekracza sześciu. Czy jest to prawdą, czy wyłącznie legendą miejską, nie wiem. 

To pytanie pewnie do ekspertów od statystyki, na przykład do Janiny Bąk (przy okazji polecam jej książkę Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla

Ja z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że im bardziej postarasz się, aby kogoś poznać, tym więcej obie strony zyskują na relacji. Networking to dla mnie w głównej mierze nawiązywanie relacji. 

Czas pokaże, czy ta relacja zamieni się w coś konkretnego (np.: w celu podjęcia przyszłej współpracy zawodowej, wymiany informacji czy inspiracji). Praca skupiona na budowaniu relacji, czyli na poznawaniu siebie nawzajem, sprawia że wartość naszego networkingu rośnie z czasem.

#3 Nastawienie na współpracę

Często spotykam jednostronne podejście do networkingu w stylu: znam Ciebie, to kontaktuję się z Tobą wtedy, kiedy mam potrzebę. 

Przypomnij sobie ile zaproszeń na LinkedInie otrzymujesz z jednostronnym komunikatem sprzedażowym. Nikt nie zapyta się o Twoje potrzeby, tylko torpeduje swoim rozwiązaniem i koniecznością umówienia spotkania. Tak networking nie działa!  

Nastawienie na współpracę sprawia, że przenosisz networking na wyższy poziom i umożliwiasz czerpanie z niego korzyści. W ostatnich latach wiele osób prosi mnie o mentoring biznesowy, niezależnie od etapu kariery zawodowej. Moje szerokie doświadczenie pozwala w krótkiej rozmowie dać szybkie wskazówki, co warto zrobić od ręki. Robię to z przyjemnością i świadomością, że w przeszłości spotkałam wspaniałe osoby, które również ze mną dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Jeśli Twój network jest nastawiony na współpracę, to spodziewaj się wielu obopólnych korzyści. Grupa znajomych i ich kontaktów może ułatwić Ci znalezienie nowej pracy, partnerów biznesowych, ułatwić prowadzenie badań i eksperymentów. 

Inwestycję w networking możesz potraktować w kategorii budowania grupy wsparcia i zasięgu na poszczególnych polach życia zawodowego i osobistego.

#4 Dawanie wartości

Dawanie wartości innym to najważniejsza cecha networkingu. Poznajesz ludzi dlatego, aby w przyszłości móc na sobie polegać w tematach, na których się znacie lub macie na nie wpływ.

Najlepiej zbudujesz zaufanie do siebie, dzięki dzieleniu się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie musisz wtedy jak przekupka czy handlarz krzyczeć w czym jesteś dobra / dobry, Twoje działanie będzie o Tobie świadectwem. 

Oznacza to gotowość na danie od siebie wartości. Jednak aby dać wartości, inni muszą wiedzieć, czego mogą od nas oczekiwać. 

 

Jak to zrobić? 

W sumie dotykamy już taktyk budowania dobrego networkingu. W kolejnych artykułach opiszę jak przedstawiać siebie, aby zostać zapamiętanym. 

Często dzieje się tak, że nowo poznane osoby nie potrzebują od razu naszej pomocy czy wiedzy, jednak z czasem, kiedy spotkają się w sytuacji, kiedy nasze doświadczenie może rozwiązać jakiś problem. 

Warto z naszymi umiejętnościami zapaść w pamięć. I tu szalenie ważna jest umiejętność przedstawiania się i wzmacniania przekazu, czym się zajmujemy, za co cenią nas klienci, czy firmy w których pracujemy. Wrócę jeszcze do tego tematu.

#5 Wzajemność

Ja nazywam wzajemność starym dobrym powiedzeniem: dobro wraca. Kiedy zaczynasz dawać innym wartości, z czasem sam / sama otrzymujesz wartość z innych obszarów Twojego networkingu. 

Na tym właśnie polega siła wzajemności. Twoje kontakty umożliwiają Ci dostarczanie wartości innym, służenia pomocą pośrednią i bezpośrednią. To również możliwość dla Ciebie, aby taką pomoc uzyskać. 

Im więcej zainwestujesz swojego zaangażowania i czasu w budowanie networkingu i dawaniu wartości innym, tym więcej zyskasz. Opowiadając o swoich potrzebach i problemach, otwierasz się na uzyskanie pomocy od innych.

Na przykład, dzieląc się informacjami z niszowych obszarów, opisując swoje przemyślenia z wybranego obszaru pokazujesz swoją eksperckość. To okazja do zostania poproszonym o podzielenie się opinią w ramach artykułu, wywiadu, czy podczas konferencji.

O tej zależności możesz przeczytać na przykład w książce Garyego Vaynerchuka Ekonomia wdzięczności. Zasada wzajemności w biznesie.

Częstym błędem w rozwoju networkingu jest myślenie zero-jedynkowe

Tobie coś dam, to chcę coś od Ciebie w zamian. Tak raczej daleko nie zajedziesz. Owszem, warto świadomie robić komuś przysługę, jednak chcę zwrócić uwagę na całościowe budowanie wartości z tworzonego networku. Dobro naprawdę wraca. 

Niejednokrotnie przekonałam się, że obdarowane osoby nawet nie podziękowały za pomoc. Kiedyś było to dla mnie bolesne, jednak z czasem otrzymywałam z networku o wiele więcej niż barterowa wymiana z tymi osobami. Zaczęłam być wdzięczna za siłę wzajemności liczoną jako całkowitą wartość z budowanej latami sieci kontaktów. 

Nie przegap kolejnych wpisów na blogu i zapisz się na newsletter. Możesz od razu otrzymać PDF z Checklistą: Jak budować sieć kontaktów.

#6 Poszerzanie horyzontów

Regularne wychodzenie z tzw. swojej bańki to szansa na rozwój. Otaczając się ludźmi o różnych umiejętnościach, pasjach i wiedzy, bezboleśnie, wręcz nieświadomie chłoniesz informacje z wielu przeróżnych obszarów. 

Ja na przykład otaczam się prawnikami. Ponieważ w innowacjach zmiana regulacji prawnych to istna kopalnia pomysłów, które będą oczekiwane przez rynek. 

Pomyśl tylko o nowych regulacjach w obszarze strategii ESG. Sama nie śledzę przepisów i zmian w prawie, jednak prawnicy są tu moimi sprzymierzeńcami 😃.

Zaletą czerpania wiedzy od Twoich znajomych jest ich unikatowa perspektywa i ekspercka wiedza na wyciągnięcie ręki

Czytając posty na LinkedInie, czy wymieniając się spostrzeżeniami w bezpośrednich rozmowach, masz możliwość poznania najnowszych faktów, zainspirowania się, ale też poznania różnych opinii. 

Networking rzadziej kojarzy się z poznawaniem innych perspektyw i opinii, co według mnie jest dużym błędem. Kręcąc się wokół osób podobnie myślących, pogłębiamy swoją “bańkę informacyjną” i wzmacniamy mury, które oddzielają nas od osób z różnych środowisk i różnymi punktami widzenia.

Networking jest zbiorem znajomości, które się nie kończą

Wiele osób boleśnie przekonało się, że koncentrowanie się na wąskiej i jednorodnej grupie znajomych może być zgubne. Nie wszystkie znajomości musimy kultywować z podobną częstotliwością. Wiele z nich niekiedy przechodzą w fazę hibernacji, aby w razie potrzeby do nich wrócić i wesprzeć wspólny cel. 

Dlatego ważną taktyką, o której więcej napiszę w moim ebooku o networkingu, jest świadome budowanie networkingu na w różnych obszarach i na różnych poziomach. Celowe i świadome wychodzenie poza swoje pole działania w strategiczny sposób skutecznie buduje Twoją sieć kontaktów.

#7 Otwartość

Dobrze czujemy się w znanych sytuacjach i wśród starych znajomych. Networking wypycha nas poza granice tego, co znane. Otwartość pozwala nam na bycie gotowym na nowe.

Przypomnij sobie wydarzenia, w których ostatnio brałeś / brałaś udział

Ilu nowych znajomych poznałeś / poznałaś? 
Jak łatwo nawiązujesz takie znajomości?

Otwartość pozwala nam na pogodzenie się z wyjściem poza strefę komfortu i zmierzenie się z trudem wchodzenia w nowe sytuacje. Bywa również pomocna w sytuacji, kiedy nawiązane kontakty okażą się znajomością tylko w jedną stronę. Dzięki niej nie zamkniesz się na nowe kontakty, będziesz gotowy / gotowa do poznawania kolejnych osób.

#8 Konieczność

Konieczność czasem nieoczywista. 

Networking może ułatwić Ci wiele wyborów:

🚑 jak dotrzeć do lekarza, 

🎒 jaką szkołę wybrać dla dzieci, 

👶 polecenie opiekunki czy nauczyciela do korepetycji. 

Możesz samodzielnie zmagać się z tymi i innymi wyzwaniami. Jednak posiadając sieć kontaktów  wiele tematów załatwisz od ręki i często z dużo lepszym rezultatem, niż gdybyś miał / miała działać w pojedynkę.

Dlatego zamiast zastanawiać się, czy networking jest dla Ciebie, chcę Ci uświadomić, że w dzisiejszym zmiennym świecie jest on koniecznością.

#9 Aktywne działanie

Dla wielu osób networking jest sporadycznym epizodem zapoznania nowych osób. Nic bardziej mylnego. To świadome działanie – zaplanowane i realizowane systematycznie. Aktywne działanie mające na celu utrzymywanie relacji, poznawanie nowych osób oraz pielęgnowanie kontaktów.

Nastaw się na regularność i dbaj o cykliczne kontakty

Nie zawsze będą to spotkania, ważne jest też bycie pomocnym i pozostawanie w stałym kontakcie. Jedną z taktyk, które opisuję w swoim ebooku Jak rozkręcić swój network strategicznie i skutecznie jest przesyłanie linków do ciekawego artykułu, raportu czy inspiracji lub też oznaczenie wybranych osób w mediach społecznościowych pod interesującą treścią, z której mogą skorzystać.

Angażuj się w “życie” sieci kontaktów – odpowiadaj, kiedy pojawia się pytanie czy wykorzystuj okazję połączenia ze sobą ludzi. Nastaw się na pozytywną reaktywność!

#10 Różne metody

Networking to nie tylko LinkedIn. Nie ma jednej jedynej sprawdzonej metody na tworzenie i utrzymywanie sieci kontaktów. Dużo zależy też od tego w jakiej działasz branży. Możliwe, że najwięcej korzyści przyniesie Ci prowadzenie Facebooka, Instagrama, a nawet Tik Toka. 

Nie zamykaj się również na sprawdzone, choć nieco przykurzone covidem, stare metody networkingu: konferencje, wydarzenia czy meet-up’y.

Pamiętaj o znajomych z dawnych miejsc pracy, ze studiów oraz szkoleń

Nowe kontakty nawiążesz m.in. dzięki grupom dyskusyjnym, webinarom i szkoleniom online w zamkniętych grupach.

Ja na przykład aktywnie networkuję m.in. w tych grupach:

 

Oprócz tych formalnych grup korzystam z mniej formalnych jak społeczności zebrane wokół jakiegoś wartościowego tematu. Tutaj też korzystam z networkingu w ramach różnych grup:

Network sam się nie zrobi 😁

Jak widzisz networking to działanie. Nie zbudujesz swojej sieci w tydzień, ale systematyczna praca sprawi, że z każdym tygodniem będziesz mieć coraz większe grono znajomych. W networkingu chodzi o szeroką sieć bezpośrednich znajomych oraz pośrednią sieć znajomych naszych znajomych. 

Aby skorzystać z siły, jaką daje network, najpierw trzeba poznać ludzi. Dać im siebie poznać, dostarczyć im wartości i być w stałym kontakcie. Tylko tyle i aż tyle. Może brzmi skomplikowanie, ale tak samo jak z każdą umiejętnością, wszystkiego można się nauczyć.

Przygotowałam checklistę, aby można było szybko sprawdzić jak idzie Ci budowanie sieci kontaktów. Zapisz się na newsletter i pobierz ściągę jak budować network.

Jeśli chcesz nauczyć się networkingu, zapisz się na listę oczekującą na mojego ebooka Jak rozkręcić swój network strategicznie i skutecznie. Na zapisane osoby czeka wyjątkowy bonus na start!