Zaznacz stronę

Światowa średnia nieudanych innowacji oscyluje w granicach 90% (źródło: Hubspot). Powodów porażek jest wiele, CB Insights przeprowadziło analizę post-mortem startupów. Oznacza to, że na 10 projektów, tylko jedna innowacja ma szanse na powodzenia. Czy można wpłynąć na tę statystykę? Jednym z rozwiązań jest dogłębna praca na trendach, o czym wciąż wie niewiele osób. Jak zatem wykorzystać trendy do tworzenia udanych innowacji?

Wykorzystaj wyobraźnię i logikę do pracy z trendami

Trendy wykorzystujemy na kilku etapach w procesie tworzenia innowacji. Jest to zaskoczeniem dla osób, które z reguły trendy wykorzystują tylko raz – do generowania nowych pomysłów. 

 

Po co nam tak dokładna analiza trendów? Wiele jesteśmy w stanie przewidzieć. Tworzenie scenariuszy przyszłości jest niczym innym jak przygotowanie się na przyszłość. Praca z trendami pomaga z wyprzedzeniem przeprowadzić proces logiczny oraz skorzystać z wyobraźni, aby naszkicować przyszłe możliwe konsekwencje oraz przyszłe ograniczenia rozwoju innowacji. To wyróżnia udane innowacje od tych, które nie rozwijają swojego potencjału.

5 sposobów jak wykorzystać trendy w innowacjach

Trend Framework do narzędzie, które ułatwia pogłębioną pracę nad trendami w tworzeniu innowacji. Podzielę się kilkoma sprawdzonymi sposobami wykorzystania trendów, które podnoszą jakość i wartość tworzonych innowacji. Rozmawiając z osobami chętnymi do pracy w innowacjach pytam się w jaki sposób pracują z trendami – okazuje się, że niewiele osób dokonuje tak pogłębionej analizy. 

 

Dzisiaj chcę się podzielić pięcioma kanwami do pracy z trendami (kanwa to schemat pracy, który prowadzi przez zagadnienia lub pytania do wypracowania konceptu).

Krok 1. Zostań trendhunterem!

Rozwijaj wrażliwość na wychwytywanie nowych zjawisk. Pracę z trendami warto rozpocząć od uwrażliwienia siebie na zmiany. Możemy robić to na wiele sposobów – warto przetestować każde możliwe i dostępne dla Ciebie rozwiązania:

🗞 przegląd światowej prasy (np.: Fast Company, Wired, Financial Times, Economist),

️🎨 festiwale designu (Design Week w Londynie czy w Amsterdamie, też nasze rodzime, już kultowe, jak Łódź Design Festival, Gdynia Design Days czy 4 Design Days w Katowicach),

️🎭 śledzenie najnowszej sztuki – film, teatr, muzea i galerie,

💻internet i miejsca z inspiracjami jak Quora, Feedly, Answer the Public,

🖥 podcasty, blogi, vlogi,

🎙 konferencje TED,

📺 najnowsze seriale na popularnych streamingach wideo (Netflix, HBO Max, Disney+),

📱 śledzenie ciekawych profili w mediach społecznościowych (Tik Tok, Instagram, Pinterest),

📚 oraz książki!

W jaki sposób stać się nałogowym trendhunterem?

Regularna praca z czasem przynosi wiele pozytywnych efektów. Najtrudniej jest zacząć, jednak z czasem wyostrza się zmysł na nowe zjawiska.

Krok 2. Szukaj pomysłów na innowacje

Analiza danych, czytanie raportów, śledzenie danych statystycznych, samodzielne cykliczne badania, obserwowanie ekosystemów startupów na świecie czy monitorowanie innowacji wdrażanych w innych krajach – to lista czynności, które pozwalają na budowanie bazy wiedzy i inspiracji do tworzenia pomysłów na innowacje.

 

Częstym błędem jest ślepe kopiowanie rozwiązań. Świetnie sprawdza się, jeśli dane rozwiązanie jest uniwersalne i przyjmie się w każdej szerokości geograficznej, jednak obecnie mamy zbyt zdywersyfikowane społeczeństwa i proste “kopiuj-wklej” już nie daje takich efektów jak jeszcze nie tak dawno.

 

Szukanie pomysłów na innowacje to pierwszy krok do uruchomienia projektu, bo sam pomysł jeszcze nie jest finalnym rozwiązaniem. Pierwszy etap to zadanie, aby stworzyć długą listę pomysłów, z których do dalszej pracy wybierzemy te z największym potencjałem.

 

Takie podejście pozwala uniknąć wejścia w ślepe zaułki. Bardzo często wpada się w pułapkę zachwytu nad pierwszym pomysłem. Warto pamiętać, że w innowacjach sprawdza się powiedzenie: “nie wszystko złoto, co się świeci”. Zamiast tracić czas i pieniądze, można z wyprzedzeniem sprawdzić potencjał wielu pomysłów. Dlatego wykorzystaj kanwę poszukiwania pomysłów na innowacje jako sposób na odrzucanie pomysłów bez potencjału.

 

Zaletą tej kanwy jest również to, że z czasem rozwiniesz umiejętność generowania dużej liczby jakościowych pomysłów. To ćwiczenie wymaga już większego zaangażowania niż poprzednia kanwa trendhuntera, jednak efekty zachwycają szczególnie tych, którzy odkryją że ich pierwszy pomysł czeka sromotna porażka.

Krok 3. Zakwestionuj swój pomysł

Jeśli wydawało Ci się, że masz za sobą selekcję pomysłów, muszę Ciebie zmartwić. W pierwszym etapie odrzucamy 90-95% pomysłów, te które pozostały do dalszej pracy trzeba poddać wnikliwej ocenie. Kanwa pozwoli Ci wcielić się w rolę adwokatem diabła. Wszystko po to, aby sprawdzić, czy rzeczywiście pomysł jest wart dalszej pracy.

 

Zaletą tego narzędzia jest pomoc w racjonalnym w podejściu do pomysłu. Intensywnie korzystasz z krytycznego myślenia, aby zweryfikować potencjał pomysłu i znaleźć odpowiedź na pytanie: skąd wiesz, że warto zająć się tym pomysłem

 

Drugą korzyścią może być zredefiniowanie wyzwania czy zakresu projektu – jest to efekt przeprowadzonej analizy, dzięki czemu zwiększasz szansę na powodzenie innowacji.

Krok 4. Strategiczna analiza trendów

Po zdefiniowaniu wyzwania projektowego oraz określeniu zakresu projektu nadszedł czas na wykorzystanie trendów do strategicznej analizy “gdzie grać” i jak będzie wyglądał przyszły rynek. 

 

Innowacje to rozwiązania, które wprowadzimy w życie najwcześniej za rok, a z reguły jest to okres 2-3 lat. Warto dokonać analizy strategicznej trendów, aby przewidzieć możliwe przyszłe zdarzenia. 

 

Nie da się wszystkiego przewidzieć, możemy jednak przygotować analizy, które pozwolą na wychwycenie tych zjawisk, które mogą negatywnie wpływać na innowację. W drugą stronę ta analiza też jest pomocna. Umożliwia określić warunki sprzyjające nowemu rozwiązaniu. 

 

Jest też trzecia korzyść. Dzięki analizie trendów możemy fazować prace nad innowacją i zaplanować późniejsze wdrożenia kolejnych funkcjonalności. Dzięki temu, technologicznie jesteśmy przygotowani na przyszłość i elastyczni co do dalszego rozwoju innowacji.

Krok 5. Niestandardowe generowanie rozwiązań

Jak w niestandardowy sposób inspirować się trendami i tworzyć unikalne rozwiązania? Brałam udział w różnych warsztatach, gdzie trendy wykorzystywane były jako inspiracja do generowania pomysłów. Słabością tych warsztatów było liniowe przekładanie trendów na innowacje, jeden do jednego. Firma X wprowadziła rozwiązania Y, więc zróbmy to samo. Jeśli tak to ma działać, to lepiej nie organizować warsztatów. Równie dobrze zorganizować zza biurka takie mało kreatywne działanie.

 

W zamian proponuję zacząć od poszukiwania nowych wartości, które powstają wraz z nowym trendem. Przykład takiego podejścia opisałam w raporcie MarTech Trendy 2023, gdzie eksperci określili Metaverse jako mało atrakcyjne rozwiązanie, podczas gdy ja dostrzegam nową wartość jaką zyskujemy dzięki nowej technologii.

 

Nie inspiruj się ślepo wykorzystaniem trendów w innowacjach. Zrób cztery kroki do przodu i zadaj pytania:

  • jaką nową wartość generuje ten trend, 
  • co użytkownicy mogą zyskać dzięki takiej zmianie,
  • jak możemy ulepszyć życie,
  • co możemy zrobić, aby świat był lepszy.

Sposoby na wykorzystanie trendów w innowacjach

Jestem zwolenniczką wykorzystywania dostępnych inspiracji, a trendy w mojej ocenie do tej grupy należą. Opierając na nich swoją pracę możesz opracować naprawdę innowacyjne i potrzebne rozwiązania, na które nie wpadła jeszcze konkurencja. 

 

Pamiętaj też o networkingu. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię inspirują i sami również są kreatywni i innowacyjni. W serii następnych artykułów zdradzę kilka swoich sposobów na udany networking 🙂.