Zaznacz stronę

W mojej karierze zawodowej na piętnaście zmian, jakie realizowałam (dotyczących awansów pionowych, poziomych, w ramach jednej organizacji lub rozpoczynając pracę z nową firmą), aż jedenaście zmiany wynikało z kontaktów, które nawiązałam w przeszłości. Oznacza to, że aż 73% nowych propozycji było skutkiem dobrze zbudowanego networku. 

Od początku kariery naturalnie nawiązywałam kontakty i choć nie byłam świadoma siły networkingu, to z czasem skorzystałam z efektu kuli śnieżnej, lub jak kto woli siły procenta składanego. Kolejno poznane osoby przechodziły do innych firm lub branż i w ten sposób moja siatka znajomych jest duża i urozmaicona. Jednak samo się nic nie zadzieje. 

Networking wymaga zaangażowania i autentycznego zainteresowania innymi osobami. To swego rodzaju inwestycja w przyszłość bez konkretnego ROI (ROI – return on investment, czyli zwrot z inwestycji). W networkingu nie można podchodzić do takich kalkulacji zero-jedynkowo. Pomagasz wielu osobom, a pomoc dostajesz z innej strony – w moim przypadku to się sprawdza i gorąco zachęcam do podnoszenia jakości do networkingu! 

A jeśli przekonują Ciebie dane, to posłużę się wynikami badania. 
Dzisiaj skupię się na networkingu wewnętrznym.

Drogi liderze/managerze, mam dla Ciebie (nie)oczywiste porady jak zwiększyć innowacyjność, produktywność i efektywność Twojego zespołu. Pracując dla jakiejkolwiek organizacji bardzo często zapominamy, aby budować wewnętrzny network. Warto wiedzieć, że jest to sposób na usprawnienie komunikacji, zmniejszenie rotacji specjalistów. Wpływa też na zwiększenie zadowolenia z pracy Twoich pracowników oraz wiele kontaktów w przyszłości w różnych firmach i branżach.


Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Personnel Psychology, wykazały, że zachęcanie pracowników do częstszego nawiązywania kontaktów ze współpracownikami niż z profesjonalistami spoza miejsca wykonywanej pracy może stanowić klucz do utrzymania ich w pobliżu.

Nawiązywanie kontaktów między współpracownikami zmniejsza prawdopodobieństwo rotacji pracowników o 140 procent. Wewnętrzna sieć kontaktów zwiększa satysfakcję z pracy i  poczucie „zakorzenienie” w organizacji.

Różne rodzaje networkingu

Wewnętrzny networking to ogólnie kontakt między pracownikami w celu wymiany zasobów lub stricte towarzysko. 

 

Networking zewnętrzny to szansa na spotkanie się pracowników z osobami spoza organizacji. Często za pośrednictwem grup zawodowych lub stowarzyszeń branżowych. Natomiast wewnętrzna lub wewnętrzna sieć może być bardziej swobodna. Oba rodzaje networkingu dają możliwość zasięgnięcia porady, zaoferowania wsparcia i rozmowy o wspólnych problemach.

 

Podczas gdy networking wewnętrzny radykalnie zmniejsza prawdopodobieństwo rotacji, networking zewnętrzny znacznie zwiększa szansę odejścia pracownika. 

 

Zewnętrzny networking zwiększył prawdopodobieństwo rotacji o 114% lub więcej, jeśli możliwości wewnętrznego networkingu zostały ograniczone.

Wewnętrzny networking lidera / liderki

Zacznij od siebie. Zanim zabierzesz się za zachęcanie pracowników do networkingu wewnętrznego, ważne, aby samemu być przykładem. Na nic się zdadzą firmowe programy, spotkania, narzędzia networkingowe, jeśli jako lider nie budujesz swojej wewnętrznej sieci kontaktów i nie pokazujesz jak usprawnia ona pracę Twoją i zespołu.

Networking wewnętrzny, tak jak i zewnętrzny, wymaga ustrukturyzowanej formy. Od wielu lat stosuję proces budowania wewnętrznych relacji i dostarczenia wzajemnych wartości w usystematyzowany sposób. Poznaj moje pięć kroków.

Krok 1
Cel i strategia networkingu wewnętrznego – co chcesz osiągnąć i jakie kontakty są Ci potrzebne w firmie. 

Bez tego ani rusz. Musisz wiedzieć po co budujesz relacje, jak chcesz je zapoczątkować, utrzymywać oraz biznesowo używać. Świadomość celu pozwala na opracowanie mapy osób, z którymi chcesz budować relacje. 

Krok 2
Wachlarz kluczowych osób w firmie, z którymi koniecznie musisz być w kontakcie: 

 • osoby decyzyjne, z którymi musisz być w dobrych relacjach z uwagi na wykonywane obowiązki;
 • eksperci, którzy są zaangażowani w powodzenie Twojego obszaru biznesu;
 • łącznicy, osoby które z reguły pracują wiele lat w danej firmie i mają szerokie sieci kontaktów;
 • trendsetterzy, osoby które śledzą nowości w Twojej dziedzinie lub odpowiadają za obszar tworzenia strategii, predykcji czy też regularnie prowadzą badania;
 • zespoły sprzedaży (i marketingu) posiadanie informacji z pierwszej linii ognia, czyli sprzedaży jest kluczowym obszarem na zdobycie informacji o rynku i konkurentach;
 • osoby aspirujące, które szukają o mentorów.

Wewnętrzny networking to sieć wielu grup osób i złożonych relacji. Beż pogłębionej analizy budujesz networking w zbyt wąskiej grupie bez strategicznego spojrzenia w przyszłość. Pamiętaj, że efekty z networkingu są wprost proporcjonalne do czasu. Jeśli więc chcesz budować koalicje potrzebujesz czasu, aby przekonać do siebie i oferowanej wartości. 

Rozrysuj mapę osób wewnątrz firmy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci planować spotkania i wybierać projekty, które przybliżą Cię do osób niebędących w Twoim najbliższym otoczeniu. Prościej będzie Ci priorytetyzować zadania i podejmować strategiczne decyzje.

Krok 3
Dbanie o regularny kontakt i dostarczanie innym wartości.

I tu niczym nowym Cię nie zaskoczę. Tak, networking to praca nad własną siecią kontaktów i bycie w stałym dialogu, współpracy czy oferowaniu pomocy, gdy jest ona potrzebna.

Krok 4
Wewnętrzny CRM, czyli narzędzie do zarządzania wewnętrznymi kontaktami (CRM customer relationship management).

W biznesie system CRM wykorzystywany jest do zbierania informacji o klientach. Ich preferencjach, potrzebach, momencie życia w jakim są, itd. Warto wiedzieć coś więcej o poznanych osobach i mieć swoje sposoby na zapamiętanie informacji. 

Tak jak zapisujesz ich numer telefonu, adres mailowy czy datę urodzin, warto też pamiętać o celach biznesowych, wyzwaniach, marzeniach czy planach zawodowych. 

Forma przechowywania informacji jest zależna od liczebności Twojej sieci kontaktów oraz Twoich zdolności do zapamiętywania. Możesz prowadzić kalendarz z zapiskami, możesz też skorzystać z poczciwego Excela, Worda czy OneNote. 

Wszystko zależy od Twoich preferencji. Dzięki systematycznej aktualizacji swoich zapisków zyskujesz bycie w regularnym kontakcie czy dostarczenie wartości. 

Moja sieć kontaktów jest tak złożona, że nie jestem w stanie zapamiętać wszystkich osób. Co jednak jest dla mnie ważne, dzięki swojej bazie wiem, z kim powinnam utrzymywać kontakt raz w miesiącu, z kim raz na kwartał, a z kim w dłuższej częstotliwości. Ta forma ratuje mnie przed zapomnieniem daty urodzin – tak, jestem w tym mistrzynią!

Krok 5
Redefinicja celu networkingu wewnętrznego i opracowanie nowej strategii.

Ten krok pozwala trzymać rękę na pulsie wraz ze zmieniającą się sytuacją wewnątrz firmy jak i na zewnątrz. Zmiana celu może nastąpić w różnym okresie czasowym, warto jednak być czujnym i dostrzegać momenty nadchodzących zmian. Czasami redefinicja celu jest efektem podsumowania prowadzonych działań.

Najczęstsze błędy w networkingu wewnętrznym

Znasz już kroki jak budować swój wewnętrzny network, czas wyposażyć się w znajomość najczęstszych błędów popełnianych w networkingu wewnętrznym:

 • skupienie się na wąskim gronie (np. tylko własny zespół);
 • poruszanie się tylko w granicach swojej ekspertyzy;
 • zamknięcie się w swoim silosie (np. tylko jeden obszar biznesu lub tylko jeden poziom w organizacji);
 • brak dzielenia się dostępnymi zasobami;
 • brak budowania relacji osobistych na tle prywatnym. Często ludzie boją się poruszać tematów osobistych, traktują to jako nieprofesjonalne. Jednak są takie momenty, że można do nich nawiązać i umocnić relację z daną osobą;
 • niewłaściwa postawa: podejrzliwość, niedostępność, brak chęci współpracy.

Świadomość tych błędów uczy, co robić i czego unikać. A najlepiej networking testować w praktyce, tworzyć swoje reguły i kroki. 

Dopiero kiedy sami jesteśmy wzorem w wewnętrznym networkingu, możemy iść o krok dalej, czyli tworzyć okazje dla pracowników do poznawania innych osób wewnątrz naszej organizacji.

Jak tworzyć możliwości networkingowe dla pracowników

Działania integracyjne działają najlepiej, gdy są nieformalne, a pracownicy nie czują presji angażowania się w zajęcia poza godzinami pracy. Możesz delikatnie zachęcić ich do udziału lub zaoferować im niewielką ilość płatnego czasu. To może przynieść Twojej firmie korzyści w dłuższej perspektywie. 

Oto kilka przykładów działań integracyjnych, które możesz zorganizować dla swojej firmy:

 • on-boarding network mix: nic tak nie jednoczy i nie buduje więzi jak silne przeżycia. Zmiana pracy jest podobno jednym z najbardziej stresujących momentów w życiu. Czemu nie zamienić go w okazję do poznawania osób rozpoczynających pracę w tym samym momencie. Pewnie z doświadczenia też tak masz, że poznawane w onboardingu osoby, to kontakty na długie lata;
 • open hours: nic nie rozbija podziałów jak możliwość przejścia na ciemną stronę mocy. Ułatw to pracownikom i zorganizuj Open Hour dla różnych działów, niech będzie to okazja do dzielenia się wiedzą i chwaleniem się osiągnięciami różnych zespołów;
 • wspólne wyzwania: świetnie sprawdzają się wyzwania realizowane przez zespoły złożone z przypadkowych osób z firmy. Od lat w innowacjach wykorzystuję tę metodę i świetnie się sprawdza – początek jest trudny, jednak przejście przez proces grupowy daje niesamowite efekty w przyszłości;
 • wolontariat: wspólny cel i zaangażowanie, aby zrobić coś dobrego jest okazją do poznania ludzi wyznających podobne wartości czy interesujące się zbliżonymi tematami. Realizacja projektów po godzinach jest też świetną okazją do poznania się na kanwie prywatnej, a więc z dala od służbowych terminów, procedur i hierarchii; 
 • miksery biurowe: mogą to być tak proste, jak happy hour z udziałem wszystkich działów;
 • tematyczne chaty: pracownicy mogą dzielić się pomysłami z danej dziedziny na komunikatorze organizacji;
 • wydarzenia branżowe: współpracownicy mogą razem uczestniczyć w wydarzeniach branżowych i spotykać się lokalnie, aby trochę się pobawić jako zespół, np. konferencje, meetupy;
 • wydarzenia wewnętrzne: zorganizuj własne wydarzenie i włącz pracowników do ko-kreacji, co prowadzi do poczucia zaufania i zaangażowania, np. urodziny firmy;
 • lunch: zaplanuj lunch w miejscu pracy, nawet w firmie, z pracownikami w dużych lub małych grupach. Poświęć trochę czasu na poznanie członków swojego zespołu i pozwól im poznać cię trochę lepiej. To dobra praktyka na przykład przy on i off-boardingu;
 • wspólne zainteresowania: zorganizuj środki dla pracowników o podobnych zainteresowaniach zewnętrznych, aby spotykali się osobiście lub online. Może to budować zaufanie i promować współpracę lub nieformalny mentoring.

Ułóż plan tworzenia tych wydarzeń i platform, a następnie zainwestuj w rozpowszechnianie informacji i kontynuację planu. Bądź elastyczny, gdy dowiesz się, co działa, a co nie, i upewnij się, że aktywnie uzyskujesz informacje zwrotne, aby zapewnić trwałe, obopólne korzyści.

Korzyści z networkingu pracowniczego dla pracodawców

Lepsza komunikacja wewnętrzna

Networking wewnętrzny buduje kulturę lepszej komunikacji w organizacji. Słaba komunikacja wewnętrzna może powodować frustrację pracowników, brak zaangażowania i utratę współpracy. Wewnętrzna sieć kontaktów poprawia komunikację i połączenia między pracownikami, co może zachęcać do przestrzegania najlepszych praktyk, rozwoju pracowników i współzależności w pokonywaniu wyzwań.

Większa satysfakcja z pracy i zatrzymanie pracowników

Lepsze relacje z pracownikami skutkują szczęśliwszą atmosferą pracy. Pracownicy budują silniejsze więzi, które mogą prowadzić do większej satysfakcji z pracy. Duża rotacja pracowników to ogromny wydatek. Zatrudnienie i wyszkolenie odpowiedniego kandydata kosztuje firmę znaczną kwotę pieniędzy. Networking wewnętrzny skutkuje niższym poziomem rotacji pracowników.

Większa innowacyjność

Pracownicy chętniej wyrażają swoje pomysły w środowisku, w którym czują się docenieni. Networking wewnętrzny zachęca pracowników do innowacyjności z wielu powodów. 

Pracując wśród osób, które znamy:

 • mniej obawiamy się krytyki;
 • szybciej przechodzimy do współpracy;
 • jesteśmy bardziej otwarci na różne punkty widzenia i opinie;
 • jesteśmy gotowi wyjść z własnego silosu;
 • mając zbudowane relacje, łatwiej przekazać i przyjąć konstruktywną krytykę, która jest niezbędna do tworzenia innowacji;
 • znając siebie i swoje umiejętności szybciej dzielimy się zadaniami do wykonania;
 • mając zbudowane zaufanie do siebie korzystamy z inteligencji zbiorowej.

Korzyści dla relacji między liderem a pracownikiem

Lepsza komunikacja

W niektórych firmach członkowie zespołu niechętnie komunikują się z przełożonymi. Nawet jeśli menedżerowie nie dali żadnych wskazówek, że pracownicy zostaną ukarani za popełnianie błędów lub zgłaszanie wątpliwości, wielu nadal czuje się onieśmielonych. 

Otwarcie komunikując się ze swoimi szefami otwierają się kanały komunikacji, które pomagają budować bardziej komfortowe relacje. Jednocześnie dając menedżerom kolejną okazję do stworzenia atmosfery współpracy.

Przejrzyste ścieżki kariery

Gdy pracodawcy lub menedżerowie chcą obsadzić dane stanowisko, mogą nie zdawać sobie sprawy, że w zespole znajdują się członkowie o dokładnie odpowiednich umiejętnościach.

Lepsze poznanie się poprzez networking wewnętrzny zwiększa szanse na to, że pracownicy, którzy są idealnymi kandydatami na określoną ścieżkę kariery, zostaną docenieni i ostatecznie odpowiednio awansowani. Może to pomóc w poprawie morale i retencji, jednocześnie zmniejszając potrzebę rekrutacji zewnętrznej i wdrażania nowych pracowników.

Silniejsza kultura

Jeśli znasz kogoś i ufasz mu osobiście, prawdopodobnie będziecie razem efektywniej współpracować. Jest też bardziej prawdopodobne, że będziecie wspierać się nawzajem emocjonalnie i łatwiej wyzwoli empatię. Tego rodzaju korzyści kulturowych nie należy lekceważyć, ponieważ mogą one wzmocnić zaangażowanie pracowników i satysfakcję z pracy.

Korzyści płynące z wewnętrznej sieci kontaktów między pracownikami i pracodawcami mogą ostatecznie doprowadzić do bardziej efektywnego miejsca pracy, w którym członkowie zespołu na wszystkich poziomach mogą swobodnie ze sobą współpracować.

Wspólny wgląd

Każdy członek zespołu ma unikalną perspektywę. Osoba zajmująca się codziennymi zadaniami będzie miał zupełnie inny punkt widzenia niż lider. A jednak obie te perspektywy są niezbędne dla dalszego sukcesu firmy. 

Spotkania i nawet swobodne rozmowy na temat doświadczeń innych mogą pomóc każdemu spojrzeć na swoją rolę w nowym świetle — takim, które poprawi funkcjonowanie firmy.

Poważnie podejdź do sieci wewnętrznej

W czasach, gdy zarówno zatrudnianie, jak i utrzymywanie wysokiego morale może być trudne, wewnętrzna sieć kontaktów jest prostą strategią zmniejszania rotacji i utrzymywania zaangażowania pracowników. 

 

Dla porównania, zewnętrzny networking może przyczynić się do rotacji pracowników. Postępując zgodnie ze wskazówkami przedstawionymi powyżej, liderzy i menedżerowie mogą stworzyć proste, tanie możliwości tworzenia wewnętrznych sieci kontaktów.


I na koniec polecam książkę, która jest świetnym przewodnikiem jak tworzyć networking wewnętrzny. Nie jest to typowa książka o networkingu. Powstała z myślą o osobach zmieniających pracę. Jest poradnikiem jak efektywnie wykorzystać pierwsze trzy miesiące w nowym miejscu pracy i  odnieść sukces. Oprócz tego, znajdziesz w niej wiele wskazówek jak i z kim budować relacje wewnątrz firmy. Gorąco polecam!

Jeśli chcesz sprawdzić na jakim poziomie zaawansowania jest Twój networking, pobierz checklistę networkingu.