Zaznacz stronę

Książki o trendach – must read innowatora

Krystyna Jarek, ekspertka ds. innowacji
01/02/2023

Trend watching, trend forecasting czy trend backcasting to dziedziny, które w ostatnim czasie prężnie zaczęły się rozwijać. Zjawisko to można również zaobserwować na rynku wydawniczym. Jednak bez obaw, nie zasypię Cię opasłą listą lektur 🙂. Przygotowałam 7 pozycji, z którymi warto się bliżej zaprzyjaźnić i trzymać w zasięgu wzroku. Co ciekawe, wszystkie z poniżej przedstawionych tytułów nie doczekały się jeszcze polskiej wersji językowej, a według mnie bardzo na to zasługują (może to sygnał dla mnie, aby pomyśleć o wydawnictwie wydającym książki z obszaru innowacji w języku polskim 😉).

Książka o procesie projektowania innowacji

Zacznij od tytułu: 101 Design Methods. Sama książka przeprowadzi Cię przez cały proces projektowania innowacji, więc inwestycja z pewnością zostanie wykorzystana nie tylko na naukę analizy trendów. Zaletą tego opracowania jest zebrany spis 101 różnych metod pracy nad innowacjami. Krok po kroku przeczytasz, na jakim etapie procesu projektowego rozpocząć pracę z trendami i jak ją wykorzystać. Świetna na start 🚀.

Książka o procesie powstawania raportów trendowych

Autorka, Els Dragt zabiera czytelnika w podróż poszukiwania trendów, ich gromadzenia, syntezy, tworzenia nazw, aby finalnie opracować raport trendowy. Dużą wartością książki są zaproszeni eksperci, którzy od lat profesjonalnie zajmują się pracą na trendach. To zarówno podręcznik jak nauczyć się czytać trendy, oraz okazja, aby poznać unikalną wiedzę bezpośrednio od praktyków.

Książka, o tym jak przekładać trendy w nieoczywiste rozwiązania

Masz raport trendowy i nie wiesz w jaki sposób zamienić trend na nowe rozwiązanie? Sięgnij po książkę Trend Driven Innovation. Dzięki niej wykorzystasz przygotowany szablon do generowania pomysłów do pracy indywidualnej i grupowej.


Dla mnie dodatkową wartością jest to, że książka została napisana w oparciu o metodykę wykorzystywaną przez TrendWatching. Jedną z wiodących globalnych firm w tworzeniu raportów trendowych.

Książka-poradnik do pracy z trendami

Tactics For Disruptive Thinking pozwoli Ci wejść na wyższy poziom pracy z trendami, które są fundamentem do pracy nad innowacjami. Jeremy, który od lat zajmuje się ich śledzeniem i jest założycielem Trend Huntera, inspiruje jak tworzyć jeszcze lepsze innowacje. 

 

Według autora książki, trendy są punktem startowym, ważniejsza jest umiejętność niestandardowego myślenia, które prowadzi do zaskakujących rozwiązań.

Książka na temat globalnych megatrendów

Non Obvious megatrends to uzupełnienie całej serii Non Obvious Trends. Dodatkowe wydanie ujmuje mnie przede wszystkim rozdziałem opisującym proces tworzenia trendów. Dla tych, którzy chcą stać się ekspertami warto poznać kilka szkół i metod tworzenia raportów trendowych, aby wybrać lub stworzyć swój styl pracy z trendami.

Dla koneserów trendów polecam zanurzenie się w innej książce tego autora – Non Obvious 2019: How To Predict Trends and Win The Future. Niestety wygląda na to, że jest to ostatnie wydanie z tej serii – autor każdego roku publikował trendy na kolejny rok wraz z podsumowaniem poprzednich lat, co pozwalało śledzić nie tylko bieżące trendy, ale dawało możliwość cofnięcia się wiele lat wstecz i zaobserwowania jak dany trend się rozwijał i zmieniał na przestrzeni lat.

BookTrend <> TrendBook

Nie mogło obyć się bez polskiej publikacji. Prototyping 2040 to w końcu prawdziwa petarda i to z rodzimego rynku! Zuzanna Skalska od lat wydaje swoje autorskiej Trendbooki. Tym razem we współpracy z Rafałem Kołodziej opracowali cztery wizje przyszłości. 

 

W pierwszym rozdziale opisują metodę FutureS Thinking. Czyli w jaki sposób zbierać sygnały zmian i jak przekładać je na wizję przyszłości, bo jak twierdzą autorzy istnieje wiele wersji przyszłość (stąd litera „S” w nazwie ich metody przy słowie FutureS). 

 

Kolejne rozdziały książki to opis czterech możliwych scenariuszy wzbogaconych analizami trendów i zastosowań innowacji w wielu obszarach życia. Inspirująca książka, która jest kunsztem pracy nad trendami.

Książka dla trendowych wyjadaczy

Na koniec, książka dzięki której możesz stać się wytrawnym ekspertem od trendów. Design Roadmapping to zbiór zaawansowanych technik gromadzenia, analizy i syntezy informacji, aby przekładać je później na odważne kierunki zmian. Polecam mocno zaawansowanym miłośnikom trendów.

Trendowa biblioteczka

Z czystym sumieniem i nieskrywaną ekscytacją zostawiam w Twoich rękach powyższe rekomendacje książkowe 😁.  Dla mnie ich lektura pozwoliła mi poszerzyć perspektywę postrzegania innowacji i wzbogaciła mój zasób narzędzi do pracy z trendami. 

W ramach ciekawostek mogę dodać, że praca nad trendami w innowacjach jest wielowymiarowa. W procesie tworzenia innowacji trendy wykorzystywane są w pięciu obszarach:

  • inspiracji i poszukiwaniu nowych możliwości i nowych pomysłów pod innowacje;
  • opracowaniu strategii “gdzie grać” i jak będzie wyglądał przyszły rynek;
  • generowaniu pomysłów poprzez inspirację różnymi niestandardowymi manifestacjami trendów oraz wykorzystanie “backcasting” jako metodę kreatywną;
  • opracowaniu modeli biznesu i dogłębnej analizie, które trendy będą wspierające, a które spowalniające wdrożenie innowacji;
  • tworzenie strategii komunikacji nowego rozwiązania, aby wpisać się nowe wartości, potrzeby i oczekiwania.

Brak świadomości, że trendy mogą być wykorzystywane na tak wiele sposobów i na tylu różnych etapach pracy nad innowacjami sprawia, że nowicjusze innowacji nie potrafią płynnie przechodzić pomiędzy tymi fazami. Rodzi to wiele konfliktów, a przecież innowacje wymagają całkowitej elastyczności i gotowości do pracy w elastycznych ramach.

Krystyna Jarek, ekspertka ds. innowacji

Krystyna Jarek, ekspertka ds. innowacji

Tworzę zyskowne innowacje - zarówno projektuję nowe rozwiązania, wprowadzam je na rynek jak i buduję nowe struktury i procesy w organizacjach wspierające tworzenie innowacji. Innowacjami zajmuję się od ponad 20 lat. Doświadczenie zdobyłam pracując w globalnych korporacjach, współpracując z właścicielami i Zarządami firm oraz tworząc projekty dla NGOsów i startupów.
Krystyna Jarek

Krystyna Jarek

Ekspertka ds. innowacji

Tworzę zyskowne innowacje – zarówno projektuję nowe rozwiązania, wprowadzam je na rynek jak i buduję nowe struktury i procesy w organizacjach wspierające tworzenie innowacji. Innowacjami zajmuję się od ponad 20 lat. Doświadczenie zdobyłam, pracując w globalnych korporacjach, współpracując z właścicielami i Zarządami firm oraz tworząc projekty dla NGOsów i startupów.

Recent Posts

Obserwuj mnie:

0 komentarzy