Zaznacz stronę
Raporty trendowe 2023 Krystyna Jarek Booster of Innovation

Znajomość raportów trendowych nie jest już modą, a wymogiem w biznesie. W innowacjach, są niezbędne do sprawnego poruszania się w kilku obszarach tematycznych: technologicznym, ekonomicznym, społecznym, środowiskowym; oraz w kilku wymiarach czasowych obejmujących foresight na kolejne 20-50 lat, megatrendy oraz trendy aplikowalne tu i teraz.

Popularność raportów trendowych przerasta nasze możliwości poznawcze – wiele firm ma ambicje tworzyć swoje, przez co jest ich tak dużo, że pochłonięcie tej wiedzy byłoby tak samo trudne, jak zrozumienie przepisów prawa podatkowego (nie bez kozery doradcy podatkowi w Polsce zarabiają mnóstwo pieniędzy😉). Zastanawiam się, czy są takie osoby, zapewne nieliczni wybitni specjaliści, którzy są w stanie przeczytać wszystkie istniejące raporty trendowe i zaaplikować zdobytą wiedzę🧐. Jak więc z perspektywy osoby zajmującej się innowacjami wpłynąć na szerokie wody trendów i wyjść na brzeg dzierżąc innowacyjne wskazówki? Dokładnie o tym przeczytasz w tym artykule.

Słynna zasada Pareto, tzw. 80/20

Od kilku ładnych dekad wiemy, że da się na zasadzie dźwigni wykorzystać 20% pracy, które przyniosą nam 80% rezultatów. Dlatego, w pierwszym kroku proponuję bezlitosną selekcję raportów trendowych do niezbędnego minimum. Jednocześnie grupując raporty w kilka kategorii, które z jednej strony zapewnią nam jak najszersze pokrycie kluczowych obszarów przyszłości, a z drugiej strony ułatwią przyswajanie kolejnych dawek wiedzy (aby móc z niej praktycznie korzystać).

Jaki podział sprawdza się w moim przypadku?
Pracę z trendami dzielę na osiem kategorii: 

  1. Szybki przegląd megatrendów i trendów.
  2. Szybka aplikacja trendów.
  3. Megatrendy.
  4. Dalekowzroczne trendy (foresight).
  5. Trendy technologiczne.
  6. Trendy ekonomiczne.
  7. Trendy społeczne.
  8. Stałe śledzenie trendów.

Zanim przejdę do opisu każdej z kategorii, na początek kilka ważnych uwag, które pozwolą lepiej zrozumieć moje podejście do trendów, które stosuję w innowacjach od wielu lat.

 

Dobór raportów 👈 

Czym się kieruję wybierając akurat te raporty? Po pierwsze, sprawdzam wiarygodność danych. Po drugie, ważne są dla mnie raporty trendowe z pierwszej ręki. Po trzecie, stawiam na raporty, które przekładają się na rezultaty. Dzielę się z Tobą moim zestawem topowych raportów trendowych, które są moim stałym źródłem wiedzy. 

 

Wiarygodność danych ✅ 

Przy doborze raportów trendowych pamiętaj, aby bazowały one na metodologicznie zebranych i przeanalizowanych danych. Unikaj raportów bazujących na dowodach anegdotycznych czy raportów pisanych z dużą stronniczością jej autorów. 

Jak sprawdzać wiarygodność danych? Ważne jest zapoznanie się z metodologią tworzenia raportu, sprawdzaj wielkość próby badawczej, metody i czas zbierania danych. Bądź wyczulony / wyczulona na osobiste komentarze autora – tutaj szczególnie zwracaj uwagę, czy autor nie przemyca swoich tez i poprzez zebrane przykłady chce je potwierdzić.

Powielanie innych raportów ⛔

Warto korzystać z raportów trendowych z pierwszej ręki! Raporty trendowe stały się narzędziem do promocji firm, produktów lub osób je tworzących. Nie ma w tym nic złego, jednak w innowacjach ważny jest czas. Stworzenie nowego raportu na podstawie istniejących ma dwa minusy – jest opublikowany z opóźnieniem oraz może być obarczony błędem poznawczym autorów, a nawet być tworzonym pod z góry wybraną tezę autorów. Nie neguję wartości tych raportów, zwaracam jednak uwagą, aby włączyć krytyczną ocenę i bardziej świadomie korzystać z różnych dostępnym raportów trendowych. 

Sprawdzalność trendów 🎯

Nikt nie da nam gwarancji, że raporty trendowe sprawdzą się w stu procentach. Warto być tego świadomym. My innowatorzy jako pierwsze osoby testujemy i wdrażamy nowe rozwiązania, więc powinniśmy mieć swoje metody na sprawdzanie, czy dany trend rezonuje z naszymi klientami. O tym, w jaki sposób testować trendy i czy nasz rynek jest gotowy na nowe rozwiązania, przeczytasz więcej w kolejnym artykule opisującym Trend Framework. Zapisz się na newsletter Praktycznie o Innowacjach, aby nie przegapić kolejnych artykułów.

Wdrażanie rozwiązań na bazie trendów 🚀

Trendy służą innowatorom do tworzenia nowych rozwiązań i wprowadzania ich w życie, bo innowacje to wdrożone pomysły. Jakie innowacje wprowadzałam bazując na trendach? Między innymi automatyzację pracy z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji (SI).

Dokładnie w 2018 roku, kiedy większość osób ją krytykowała i straszyła, że zabierze pracę milionom osób. Pracowałam nad 15 projektami, a wyniki testów wykorzystania SI w praktyce pokazały, że jej wykorzystanie zwiększa satysfakcję z pracy.

Odkrycie nowych możliwości jakie daje Sztuczna Inteligencja w miejscu pracy sprawiła, że zyskałam zmotywowane cztery zespoły, które na początku naszej pracy wykazywały skrajną niechęć do SI!

Przykład nieudanego projektu z wykorzystaniem trendów? Sustainable Design Toolkit wdrożony w 2019 roku. Przez dwa lata nie rezonował z dużymi firmami, które głośno podkreślały swoje zaangażowanie w tworzenie zrównoważonego biznesu.

Po dwóch latach sprzedaży konceptu jeden z banków dopiero zainteresował się tematem, kiedy ESG stało się wymogiem w branży finansowej. Ekspertka tego banku sama stwierdziła, że Booster of Innovation wszedł z pomysłem Sustainable Design Toolkit dwa lata zanim topowe firmy w Polsce zajęły się tym tematem.

Wyczucie potrzeb rynku i klientów jest ważne, bo sama znajomość trendów nie będzie wystarczająco przekonująca. Wracając do raportów, poniżej opisuję jak pracuję z trendami według ośmiu kategorii.

Szybki przegląd megatrendów i trendów

Zaczynając od szybkiego przeglądu trendów, korzystam z prostych narzędzi, głównie jednostronicowych, aby w jednym miejscu uchwycić najważniejsze megatrendy i trendy. 

Do tego zadania idealnie przydają się dwa raporty: Mapa Trendów Now and Next 2050 (jeśli przypomina Ci mapę londyńskiego metra, to znaczy, że nie jestem odosobniona w tym myśleniu 🙂) oraz Mapa Trendów In Future Institute. Oba narzędzia pozwalają szybko poznać całą konstelację lub zagłębić się w wybranym fragmencie.

Szybka aplikacja trendów

Business is business, więc presja na koncentrację na tu i teraz jest dość wysoka. Stąd w drugiej kolejności sięgam po raporty, dzięki którym mogę dowiedzieć się o bieżących potrzebach konsumentów. 

Idealnie przydają się dwa raporty trendowe: Trend Hunter oraz Trendwatching, oba kumulują trendy w połączeniu z prezentacją pierwszych zastosowań. Zaletą obu raportów jest ich globalny zasięg, a więc lektura pozwala być na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie, jakie rozwiązania firmy wprowadzają i jakie są reakcje konsumentów. Oczywiście można samodzielnie dodatkowo przeprowadzić dodatkowe poszukiwania informacji, aby przyjrzeć się wybranemu zagadnieniu z kilku perspektyw.

Megatrendy

Znajomość dużych sił oddziałujących na politykę, gospodarkę i społeczeństwo jest koniecznością, aby zrozumieć kontekst zachodzących zmian. Warto dwustopniowo podejść do poznawania megatrendów – ze skróconej wersji, która w prosty sposób wyjaśnia zachodzące zmiany, dopiero wtedy warto sięgnąć po bardziej złożone i rozbudowane raporty. W pierwszym kroku polecam skorzystać z raportu EY Megatrends (Report 2020, INTRO). Raporty EY tworzone są raz na dwa lata, lecz w przypadku megatrendów, gdzie siła ich oddziaływania przekłada się na 8 – 10 lat, data publikacji nie powinna zrażać i uprzedzać co do jej aktualności. 

Drugim cennym źródłem informacji o megatrendach jest interaktywny raport Intelligence by World Economic Forum – przy czym lekturę tego drugiego raportu polecam po zapoznaniu się z głównymi megatrendami, aby nie zostać przytłoczonym nadmiarem informacji (taki feedback otrzymuję zawsze od osób, które odsyłam do tego źródła informacji o megatrendach).

Dalekowzroczne trendy (foresight)

Futurystyczne spojrzenie w przyszłość pozwala zainspirować się możliwymi kierunkami rozwoju. I choć raporty daleko sięgające w przyszłość mogą nie realizować się zgodnie z zapowiedziami autorów, rozbudzają wyobraźnię i wybijają nas z biznesowej rzeczywistości. 

Rolą raportów prezentujących przyszłe wizje jest wzbudzenie zaniepokojenia, sprzeciwu czy fascynacji – emocje w analizie przyszłych trendów uderzają w status quo i pozwalają zakwestionować zasady działania z przeszłości. Wizje przyszłości pozwalają nam uwolnić się od linearnego przekładania sprawdzonych rozwiązań i przygotowują na działanie w zupełnie nowych warunkach.

Dalekowzroczne raporty trendowe: 

Foresight Factory

Ericsson 10 Hot Consumer Trends 2030

Trendy technologiczne

Kluczowym elementem tej układanki jest znajomość trendów technologicznych. Nie jest to proste wyzwanie z dwóch powodów. Po pierwsze wielość technologii sprawia, że z każdym rokiem musimy znać się i rozumieć coraz to nowe ich zakresy i przeróżne konfiguracje ich zastosowania.

Drugim powodem jest dynamiczny rozwój, który sprawia, że to co nie było dostępne rok czy dwa lata temu, dzisiaj jest popularnym rozwiązaniem – weźmy na przykład popularność technologii Generative AI, która w przeciągu kilku miesięcy przeszła do rozwiązań masowych.

Jakie raporty warto śledzić? Identycznie jak w przypadku megatrendów, warto zacząć od streszczenia. Idealnie nadaje się do tego raport Gartnera z Top10 technologiami. Drugim raportem wartym śledzenia jest raport Deloitte Tech Trends 2023 (INTRO, REPORT).

Tutaj z jednej strony mamy mapę rozwoju trendów technologicznych na przestrzeni ostatnich 10 lat, z drugiej strony trendy te są pogrupowane wg sześciu kryteriów a te w dwie grupy z uwagi na podejście technologiczne oraz biznesowe. Taki podział daje czytelność i szybszą absorpcję treści. 

Na koniec, warto zagłębić się w trendy technologiczne i skorzystać z raportów opracowanych przez Future Today Institute. To seria raportów, które osobno zajmują się każdą najważniejszą dzisiaj technologią osobno – metaverse, AI, Data, Recognition & Scoring, News & Information – każdy znajdzie dla siebie dawkę inspiracji ze świata technologii. Warto również zagłębić się w opracowane insighty oraz scenariusze przyszłości.

Trendy ekonomiczne

Tu warto na bieżąco śledzić opracowania wspomnianego już World Economic Forum jednak najlepiej zacząć od ich raportmu Chief Economists Outlook. Oczywiście wiele analizy ekonomicznych jest dostępna z wielu źródeł jak raporty Unii Europejskiej czy raporty głównych analityków banków, jednak warto zacząć od WEF, aby zrozumieć główne kierunki zmian zachodzące w obszarze globalnych gospodarek.

Trendy społeczne

Raporty wokół trendów społecznych są zarazem najliczniejsze i obejmują najszersze spektrum. Ponieważ chcę zwrócić Twoją uwagę jak mądrze poruszać się w świecie trendów, nie będę epatować obszerną listą tych raportów. 

Skupię się na najważniejszych opracowaniach oraz wyjaśnię Ci logikę, dlaczego te raporty polecam. Po pierwsze warto sięgać po raporty, które bazują na realnych zachowaniach społecznych. A więc wszelkiego rodzaju opracowania bazujące na faktycznych działaniach użytkowników dają najlepszy wgląd na przyszłe działania. Stąd raporty takich organizacji jak Google, Meta, Tik Tok będa bazować na analityce danych. 

Po drugie, warto sięgać po raporty marketingowe skupiające się na obserwacji zmian zachowań konsumentów. Mamy tutaj świetne raporty pokazujące trendy nowych wartości konsumentów, zmiany w digital marketingu czy pokazujące nową konsumpcji mediów digitalowych oraz analogowych. Wymienione inspiracje znajdziecie w poniższych raportach:  

Brandwatch Digital Marketing trends 2023 

Kantar Media Trends Predictions 2023 

Mintel Global Consumer Trends 2023 

Accenture Life Trends 2023

Stałe śledzenie trendów

I na koniec zadanie obowiązkowe dla każdego innowatora – bieżące analizowanie trendów. Świetnym miejscem są analizy przygotowywane przez Wunderman Thompson Intelligence, ale również wspomniane wcześniej Trend Hunter i Trendwatching, które oprócz rocznego raportu trendowego na bieżąco publikują innowacje wdrażane każdego dnia na całym świecie.

Znam trendy na 2023 rok i co dalej?

Odpowiedź na to pytanie nie zmieści się w jednym akapicie 🙂 , dlatego zapraszam Cię do przeczytania następnego artykułu, który ukaże się już za tydzień. Podpowiem w nim, jak pracować z raportami trendowymi.

Pobierz listę top20 raportów trendowych

Jeśli chcesz mieć pod ręką listę raportów trendowych, pobierz PDF i korzystaj z raportów cały rok! Dodatkowo BONUS. W PDF znajdziesz link do folderu z zebranymi przeze mnie raportami.