Jeśli nadal uważasz, że networking jest Ci niepotrzebny, sięgnij po statystykę i ustaw sobie tylko jeden cel networkingu: w przyszłości mieć łatwiej w pozyskaniu nowej pracy. Pamiętaj o tym, że networking to nieustanny proces i rzadko Twoje zaangażowanie zwróci się już po pierwszym dniu. Networking jest jak trening do maratonu – nie przebiegniesz trasy, jeśli nie przyzwyczaisz się do długiego dystansu.
Regularna i systematyczna aktywność naprawdę przynosi efekty, choćby w umiejętności poznawania nowych osób czy utrzymywania kontaktu w nienachalny sposób.
Postaw sobie cel minimum, czyli wykorzystanie networkingu do pozyskiwania ciekawych ofert pracy. Dzięki Twojej sieci kontaktów możesz dużo wcześniej dostać informacje o nowych ofertach, a nawet usłyszeć o tych rekrutacjach, które nigdy nie będą otwarte publicznie. Wiele zależy od branży i niszowości Twojej specjalizacji. Jednak blisko połowa osób znajduje nową pracę właśnie dzięki networkingowi!
Networking to również sposób na zdobycie przewagi. Udzielając się w grupach tematycznych, czy branżowych masz okazję poznać osoby, które dzielą się mało dostępnymi informacjami – wynikami badań, najnowszymi wdrożeniami, czy studiami przypadków, które nie są upubliczniane. Dostęp do takich niszowych informacji sprawia, że w Twoim środowisku wysuwasz się na pierwszy plan.