Zaznacz stronę
Fresh Ideas Prasówka i inspiracje wokół innowacji

Zrównoważony Biznes jest jak pisanie lewą ręką. Na początku jest niewygodnie, nienaturalnie, trudno, jakoś dziwnie. Ale jeśli postanowisz rozpisać lewą rękę, zaczynasz robić postępy.

Uprzejmie informujemy, że od dnia X będziemy dłużej obsługiwać klientów z uwagi na komputeryzację placówki”. Takie karteczki były na poczatku XX wieku standardem na Poczcie Polskiej. Trochę technologii i świat analogowy zwalniał.

Pamiętasz swój pierwszy raz z Wordem albo Excelem? Czy tworzenie tabel przestawnych wychodziło Ci od razu płynnie i bez chwili zastanowienia? Czy raczej musiałeś pokonać opór i oswoić się z potworem, aby dzisiaj biegle korzystać z mocy obliczeniowej Excela!

Wrzuć Zrównoważony Rozwój na wyższy bieg

Dzisiaj Zrównoważony Rozwoj ma zupełnie inną twarz. To jazda na wyższym biegu, aby w połączeniu z możliwościami technologii dostarczał wartości na większą skalę. Czy wybrałeś już swój obszar Zrównoważonego Rozwoju, który będzie Twoim konikiem, który będziesz rozwijać? Nie da się wszystkich 17 Celów Zrównoważonego Biznesu ONZ wdrażać równomiernie. Są obszary, w których Ty i Twoja firma mogą zrobić więcej.

Czy stawiasz sobie pytanie:

jak połączyć Zrównoważone Wyzwania z Technologią?

Kto u Ciebie w firmi jest odpowiedzialny, aby rozpocząć prace i poszukać możliwości?

Czy zauważasz podobieństwo wdrażania zasad Zrównoważonego Biznesu do nauki korzystania z komputera w przeszłości? Pewnie każdy zdawał sobie sprawę, że przyjdzie ten moment, kiedy trzeba będzie spróbować. A jak już nadeszła ta chwila, nie zapomnijmy, że każdy z nas zaczynał od pisania palcem wskazującym. Z czasem biegle opanowaliśmy klawiaturę, aby dzisiaj bezwzrokowo i bez zastanowienia szybko pisać.

Pierwsze kroki są trudne

Z zasadami Zrównoważonego rozwoju jest identycznie. Pierwsze kroki są trudne. Masz wrażenie, że działasz wbrew sobie (ale my przecież robimy CSRy, przecież tu chodzi o biznes, przecież nie mamy nic wspólnego z głodem, biedą i ubóstwem). Wykonaj poniższe zadanie matematyczny i odpowiedz sobie, czy jesteś w tej grze?

CSR + TECHNOLOGIA + SKALA DZIAŁANIA = ZRÓWNOWAŻONY BIZNES

Przed napisaniem tej prasówki odrobiłam zadanie domowe i przejrzałam raporty CSR. Są piękne, ale jeśli będziesz się nimi zasałaniał, nie zrobisz kroku naprzód. Też brałam kiedyś udział w tworzeniu tych raportów. Wiem jak to wygląda. Piszę o działaniu, nie o wyrwkowych, odcinkowych i taktycznych akcjach. Tu chodzi o spojrzenie na biznes na nowo. Przez soczewkę Zrównoważonego Rozwoju.

Czy można robić biznes i dbać równocześnie o zrównoważone idee?

Można!

Niedawno Fast Company opublikował wyniki swojego konkursu World Changing Ideas. W uzasadnieniu napisali: na liście zwycięzców ani nominowanych nie było firm, które uprawiają CSR. Dzisiaj same deklaracje i chwilowe kampanie nie wystarczą.

Zrównoważony Rozwój jest napędzany nowymi technologiami. Zaprojektowanie i wdrożenie nowych rozwiązań to nie jest bułka z masłem. Poszukiwanie odpowiedzi dla codziennych problemów, włączenie w to nowych technologii, opracowanie nowych modeli biznesu, czy egzekucja pomysłu to KUNSZT!!! Czy nadal zastanawiasz się jak zmotywować pracowników do tworzenia innowacyjnych rozwiązań? Może warto dać im przestrzeń, aby sami poeksperymentowali i wypracowali nowe koncepcje?

Połącz stare z nowym.

Zainspiruj się i zobacz jak Zrównoważony Rozwój robią najlepsi. To firmy i organizacje, które dodały do niego technologię. To ona nadaje nowy wymiar ekologii. Bez niej będziemy tkwić w przeszłości.

VIASET. Internet jako wyrównywanie szans.

Firma Viaset, która dostarcza szybkiego internetu dla biznesu, lotnictwa czy wojska, najpierw wystartowała z programem udostępniania wifi w biednych dzielnicach Meksyku, a następnie w Sao Paulo w Brazylii. Viaset prowadzi regularny biznes, ale równocześnie dostarcza internet tym, których nie stać na niego. To ci, którzy mają smartfony, ale używają ich tylko do połączeń telefonicznych. Viaset ma infrastrukturę, na której robi swój biznes. Wykorzystuje tę samą infrastrukturę, aby za symboliczną opłatę udostępni interent uboższym. 50 centów za godzinę dostępu. Wystarczająco niska cena, aby mieszkańców tych dzielnic było stać na internet. Wystarczająco długo, aby mogli w ciągu godziny połączyć się z siecią i z niej korzystać. Dostęp do internetu to wyrównywanie szans. Widzisz? Wystarczy skalkulować koszt usługi i ją wdrożyć. Nie na każdym segmencie musisz generować taką samą marżę.

No alt text provided for this image

Youmma Solar. Odkryj na nowo dostęp do lodówki.

W krajach trzeciego świata brak lodówki oznacza spore utrudnienia w codziennym życiu. To z jednej strony brak dostępu do świeżej żywności, z drugiej strata czasu na codzienne wędrówki po zakupy. Yomma Solar zmierzył się z tym wyzwaniem tworząc nowy typ lodówki. Sam projekt nie tylko zakładał wykorzystanie prądu z paneli słonecznych, ale także design uwzględnił niskie zużycie energii potrzebnej na uruchomienie lodówki. Proces zarządzania energią w trakcie korzystania ze sprzętu, także minimalizował zużycie prądu. Nie zawsze konsument musi płacić za wdrożenie takiej lodówki. Kreatywna sesja z Modelem Biznesu i poszukiwanie możliwych partnerów otwiera oczy na nowe źródła przychodu. Wystarczy chcieć!

No alt text provided for this image
https://www.yoummasolar.com/

Icon 3D. Dom z drukarki.

Co, jeśli mógłbyś pobrać projekt domu z internetu i wydrukować ten dom? Co, jeśli mógłbyś wybudować go zdecydowanie taniej niż według tradycyjnej metody? Druk 3D staje się narzędziem do rozwiązywania globalnych wyzwań. Przestaje być zabawką na inspirujących prezentacjach o trendach. Jeśli wrzucasz sobie wyzwanie „Jak zmierzyć się z wyzwaniem bezdomności, czy brakiem własnego lokum”, zakwestionujesz tradycyjne metody. Dostrzeżesz możliwości, jakie daje oprogramowanie, robotyka i nowe materiały. Nawet jeśli fundamenty, okna, drzwi i dach muszą nadal zostać wykonane w tradycyjny sposób, to sam druk ścian sporo obniży koszty.

No alt text provided for this image
https://www.iconbuild.com/

Food Rescue Hero. Technologia, która łączy.

A gdyby tak połączyć technologię, logistykę i zaangażowanie społeczności, aby stworzyć nową sieć odzyskiwania i redystrybucji żywności? Działanie w pojedynkę, działanie według tego, jak było nie przynosi efektów. Trzeba zredefinować to, co znamy. Problem marnowanej żywności to problem, który dotyka wiele krajów. Jak zatem połączyć tych, którzy mają aż nadto i tymi, którym brakuje? Jak skutecznie dostarczyć świeżej i łatwo psującą się żywność bezpośrednio tym, którzy jej najbardziej potrzebują? Test w Pittsburghu pokazał, że jest to możliwe. Zamiast wyrzucać, można połączyć biznes, firmy transportowe, wolontariuszy (ponad 7000) i walczyć z głodem. I wcale nie chodzi o kolejny bank żywności, a o zroganizowanie stałej dystrybucji. Tu ważna jest siła wspólnego działania. To ona prowadzi do ogromnych zmian. Technologia wspaniale wspiera działanie wielu tysięcy osób zaangażowanych w cały proces.

No alt text provided for this image
https://www.foodrescuehero.org/

Climate Neutral. Wylicz swój wskaźnik śladu węglowego.

Jeśli mamy ograniczać produkcję dwutlenku węgla, warto wiedzieć, ile dokładnie go produkujemy. Climate Neutral to organizacja, która wyspecjalizowała się w szybkim wyliczeniu tego wskaźnika. Zamiast miesięcy żmudnych wyliczeń, Climate Neutral przyspiesza ten proces. Jeśli chcesz zarządzać redukcją dwutelnku węgla, skup się na działaniach go ograniczających, wyliczenia wskaźnika oddaj na zewnątrz. Daj pracownikom bardziej kreatywne zadanie – niech wymyślają sposoby jak obniżyć ilość dwutlentku węgla i niech testują rozwiązania. Wyliczenia oddaj tym, którzy robią to szybciej. Wiele firm już w to weszło.

No alt text provided for this image
No alt text provided for this image
No alt text provided for this image
https://www.climateneutral.org/