Zaznacz stronę

W dzisiejszym świecie dostęp do danych nie jest już wyzwaniem. Każdy może skorzystać z raportów trendowych albo są dostępne w wersji darmowej albo opłaty są na niższym poziomie, a przynajmniej na zdecydowanie akceptowalnym. Zatem pytanie: jak z tego samego zestawu raportów trendowych wyciągnąć najwięcej?

W innowacjach śledzenie trendów to podstawa. Jednak wyzwaniem nie jest szybkie ich poznanie, ale takie zrozumienie, aby tworząc nowe rozwiązania zastosować ukryte wartości. Najczęstszym błędem jaki obserwuję, jest bezpośrednie przekładanie trendów na rozwiązania, jeden do jednego. 

Na przykład: jest teraz moda na zrównoważony rozwój i to co obserwuję, to kopiowanie dostępnych rozwiązań, bez zrozumienia kontekstu, nowych wartości oraz nowych potrzeb. Dla jednego z banków tworząc nowe rozwiązania w obszarze ESG, trendy były punktem startowym proponowanych rozwiązań.

Dlaczego warto inaczej podejść do trendów? Bo dostęp do danych ma każdy. Różnicę osiągają Ci, którzy potrafią z tych danych wyciągnąć więcej (i wtedy oni są kopiowani😉).

Jeśli chcesz poznać mój sposób pracy, zebrałam sześć kroków, które pozwolą Ci wskoczyć do pierwszej ligi osób pracujących z trendami:

Stwórz swoją unikalna kolekcję raportów trendowych Docieraj do źródeł z pierwszej ręki (unikaj powielanych raportów). Zrozum stojące za trendami potrzeby i wartości. Bądź na bieżąco. Szukaj samodzielnie oznak nowych zmian i łącz je z trendami. Wdrażaj innowacje i kreuj trendy!

Stwórz swoją unikalna kolekcję raportów trendowych

W artykule Najważniejsze Raporty Trendowe przygotowałam swoją listę dwudziestu najważniejszych raportów trendowych, które pozwalają mi być stale na bieżąco z zachodzącymi zmianami.

Możesz skorzystać z mojej listy, ale możesz też opracować swoją własną ważne, aby Twój zestaw pokrywał najważniejsze obszary, w których działasz.

Twoja unikalna kolekcja raportów sprawi, że nie będziesz korzystać z jednego raportu trendowego (co się dość często dzieje). Nawet jeśli któryś z raportów wykorzystuje konkurencja, Twój zbiór może nadawać nowe znaczenie zebranym informacjom.

Jeśli korzystasz z najpopularniejszych raportów, wpadasz w pułapkę tworzenia identycznych rozwiązań. Bardzo często zdarza się, że firmy równolegle pracują nad innowacjami i wprowadzają je na rynek w prawie identycznym kształcie. 

Myślisz, że jest to przypadek, czy wynika to po prostu z dostępu do tych samych danych? Chyba nie chcesz doświadczyć tego uczucia i wątpliwości, czy ktoś podzielił się z konkurencją informacjami z firmy?

Przykładem takiej innowacji jest między innymi launch dwóch najpopularniejszych napojów energetycznych: Red Bull i Monster w 1997 roku. O historii tych dwóch firm możesz posłuchać w podcaście Business Wars.

Korzystaj z pierwszego źródła informacji o trendach (unikaj powielanych raportów)

Krytyczne myślenie świetnie przydaje się w pracy nad trendami, szczególnie nad odróżnieniem źródła trendu od powielonej informacji z drugiej ręki. Jaka jest różnica? 

Firmy opracowujące trendy są pierwszym źródłem informacji, a analiza wynika z systematycznie zebranych danych oraz z ich syntezy. Ktoś, kto wykorzystuje informacje wtórne, czyli korzysta z gotowych raportów trendowych innych firm, z opóźnieniem czasowym prezentuje swój zestaw trendów , a czasami interpretuje je ze swojego punktu widzenia (niekoniecznie badawczego).

W jakie kłopoty możesz wpaść korzystając z redystrybutora trendów ? Jesteś opóźniona / opóźniony w stosunku do konkurencji oraz rynku. Możesz też błędnie interpretować trendy. Jedno i drugie będzie wpływało na skuteczność innowacji.

Jak rozpoznać autorów trendów z drugiej ręki? Nie posiadają swojej własnej siatki poszukiwaczy trendów a opracowane przez nich raporty są kopią oryginałów (niektórzy autorzy nawet nie zmieniają nazw, oczywiście nie podając źródła).

Zrozum stojące za trendami potrzeby i wartości

Różnica między ślepym stosowaniem trendu, a dogłębnym jego zrozumieniem jest ogromna. Można łopatologicznie kopiować trendy, jednak w momencie wdrożenia rozwiązania pojawią się błędy. Przykład? Nie wystarczy wiedzieć jakie zmiany wiążą się z trendami wynikającymi na przykład z wejścia pokolenia Z na rynek pracy trzeba zrozumieć wartości i potrzeby, które napędzają te zmiany. 

Czytając raport trendowy, cały czas miej z tyłu głowy dwa pytania: 

  1. Jakie potrzeby adresuje ten trend? 
  2. Jakie wartości są ważne dla odbiorców?

Przepracowanie każdego interesującego Cię trendu pozwala na:

  • wyciągnięcie z niego ukrytych informacji, 
  • odkrycie relacji między potrzebami i wartościami wykraczającymi daleko poza trendy i ich bezpośrednich odbiorców.

Taka analiza pozwala odkryć drugie i trzecie dno. Jeśli poprzestaniesz tylko na czytaniu trendów, nie zauważysz tych subtelnych znaczeń. To one robią różnicę!

Bądź na bieżąco

Nie wystarczy raz przeczytać raporty trendowe. Do trendów należy stale wracać. Kolejny tydzień, kolejne wydarzenie polityczne, gospodarcze, społeczne, technologiczne, to nowa warstwa znaczeń. 

Czytaj trendy i powracaj do nich. Rozmawiaj z koleżankami, kolegami, klientami i sprzedawcami. Kwestionuj trendy. Zadawaj podchwytliwe pytania. Tylko tak będziesz wnikać w ich znaczenie!

Szukaj samodzielnie oznak nowych zmian i łącz je z trendami

Analiza trendu to jedno. Jeśli chcesz iść dalej, warto pogłębić swoją analizą dodatkową serią badań. Nie wystarczy w zespole przegadać wybrany trend, ukryte wartości oraz nowe potrzeby. Konieczne jest obsesyjna ciekawość, aby zebrać fakty i obserwacje trendu w codziennym życiu.

To robota dla osób, którym nie straszne jest zrobienie ekstra mili. Szukaj opowiedzi na wiele pytań. Na przykład analizując wartości i zachowania pokolenia Z stawiaj różne pytania (nawet te oczywiste):

Stawiaj pytania. Dla innowatorów, generowanie pytań a następnie zamienianie ich na metody badawcze i zbieranie faktów jest systematycznym działaniem. Pozytywną obsesją. Bo nie ma nic gorszego niż tworzenie innowacji, które oparte są o wadliwe założenia. W efekcie powstają innowacje, których nikt nie potrzebuje.

Wdrażaj innowacje i sam kreuj trendy!

Innowator kreuje trendy. To osoba stojąca na pierwszej linii ognia, która wdraża zmiany. Jeśli masz ambicję tworzenia rozwiązań, które są pierwsze na rynku, zmień postawę z obserwatora trendów na kreatora trendów. Nie ma nic bardziej rozwijającego niż dołączenie do firm-trendsetterów w swojej kategorii. 

 

Pomyśl, kiedy pierwszy raz wdrażałaś / wdrażałeś tematy związane z well-beingiem czy work-life balance? Ten pierwszy trend wykorzystałam już w 2012 roku, czyli na 8 lat zanim stał się on popularny. Identycznie z work-life balance – w 2014 wyjście z biura po wykonaniu zadania, wyłączenie telefonu, praca zdalna, tak, tak – nie czekałam na COVID😉.

Znasz trendy i co dalej?

Jeśli chcesz grać w pierwszej lidze, ważne jest systematyczne podejście do trendów:

  1. Po pierwsze trzeba je znać. 
  2. Po drugie być z nimi na bieżąco. 
  3. A po trzecie, trendy trzeba przepracować, aby zrozumieć jakie zmiany stoją za nowymi wartościami i potrzebami. 

Dopiero wtedy jesteśmy gotowi, aby przekładać pomysły na wdrożenia.

Nie poprzestawaj na pierwszym etapie pracy z trendami, czyli ich znajomością, bo tak robi większość. Samo przeczytanie trendu nie zapewni Ci przewagi. Znajomość trendu i podejmowanie działań, to domena firm, które nadążają za zmianami. Jeśli masz ambicję tworzyć innowacje musisz wykonać kolejne kroki, aby dołączyć do tych firm, które wyprzedają rynek.